Витамини и минерали

Showing 1–16 of 22 results

 • Biomix – 120 таблети

  500.00 ден

  Содржи пивски квасец, биотин и витамин Б . Поволно делува на сјајот на влакното , имунитетот , апетитот, кожата. Се препорачува примена 15-20 дена пред изложба.

  Состав: Протеини 25%, масти 1,5%.

  Содржи по кг: Витаминот Б1 400 mg; Витаминот Б2 1.200 mg; Витаминот Б6 500 mg; Витаминот Б12 2  mg;  Калпан, calcium d-pantothenate 2.000 mg; Ниацин, Nicotinamide 4.000 mg; Биотин H2 50 mg; Фолна киселина 600 mg; Бакар (Cu) 100 mg; Цинк (Zn) 1.400 mg; Манган (Mn) 240 mg.

  Состав: Протеини 25%, масти 1,5%.

  Дневна препорачана доза:

  – 1/2 таблета за мачки

  – 1 таблета на 10 кг телесна тежина на куче.

  Зголемена терапевска доза:

  – 1 таблета за мачки.

  – 2 таблети на 10 кг телесна тежина за куче.

   

 • Biomixplus – 100 таблети

  550.00 ден

  Витаминско минерален препарат со богата содржина на омега -3 . Содржи сушени морски алги ,пивски квасец, биотин и витамин Б . Поволно делува на сјајот на влакното , имунитетот , апетитот, кожата и пигментацијата . Се препорачува примена 15-20 дена пред изложба.

  Состав: Протеини 20%, масти 8%.

  Содржина по кг: Витаминот Б1 400 mg; Витаминот Б2 1.200 mg; Витаминот 500 mg; Витаминот 2 mg; Калпан, calcium d-pantothenate 2.000 mg; Ниацин, Nicotinamide 4.000 mg; Биотин H2 50 mg; Фолна киселина 600 mg; Бакар (Cu) 100 mg; Цинк (Zn) 1.500 mg; Манган (Mn) 500 mg; Schizochytrium limacinum-Omega 3 (DHA).

  Дневна препорачана доза:

  – 1/2 таблета за мачки.

  – 1 таблета на 10 кг телесна тежина на куче.

  Зголемена терапевтска дневна доза:

  – 1 таблета за мачки.

  – 2 таблети на 10 кг телесна тежина за куче.

  ПАКУВАЊЕ: 100 таблети

  Земја на потекло-Србија

 • Connecten – 100 таблети

  900.00 ден

  За заштита и регенарација на зглобови и ‘рскавици (тетиви, лигаменти, сврзно и меко ткиво)

  CONNECTEN е препарат кој го користи влијанието на Glukozamin-от во одржување на здрави зглобови и сврзно ткиво на кучиња од сите возрасти и големини, посебно големите раси на кучиња. Glukozamin– от помага за формирање и регенерација на рскавиците на зглобовите и ја зголемува мобилноста и активноста на кучињата. Hondroitin-от ги штити рскавиците, им дава еластичност, ги подмачкува зглобовите и делува антивоспалително (ја намалува болката и отокот). MSM (Метилсулфониметан) помага за јакнење на сврзното ткиво на зглобовите, и е природен извор на сулфор кој е од суштинска важност за формирање на рскавицата, делува синергетски и влијае на подобро вградување на Glukozamin-от и Hondroitin-от. MSM исто така делува антивоспалително. Hialuronska kiselina обезбедува одржување на вискозитетот на зглобните течности. Витаминот C е моќен антиоксиданс, важен за формирање на коските и раскавицата. Витаминот Е исто така е моќен антиоксиданс, има заштитна улога на клетките од штетните влијанија од„слободни радикали“. Манган, Бакар и Цинк се значајни во биохемиските процеси за формирање на рскавицата.

  CONNECTEN покрај превентивната примена се препорачува кај акутни и хронични болести на зглобовите, кај воспалувања, слабости, дегенерација на  тетивите  и  сврзното  ткиво  како  и кај  хроничните  болести  на  зглобовите (спондилози и артрози).

  Содржина по таблета: Глукозамин сулфат 350 mg; Хондроитин сулфат 100 mg; Метилсулфониметан (MSM) 50 mg; Витаминот Ц 50 mg; Витаминот E 10 mg; Метионин 10 mg; Хиалуронска киселина 5 mg; Цинк (Zn) 5 mg; Манган (Mn) 2,5 mg; Бакар (Cu) 0,4 mg.

  Дневна препорачана доза:

  – 1/2 таблета на 10 кг. телесна тежина на куче, два пати дневно со оброк

  Зголемена терапевтска дневна доза во првите две недели:

  – 1 таблета на 10 кг. телесна тежина на куче, двапати дневно со оброк.

  1 таблета CONNECTEN = 1.000 мг.

  Пакување 100 таблети

   

   

   

   

   

   

   

 • Fortan – Cafortan

  5,000.00 ден

  Мултивитамини за куче .

  Кафортанот е биолошки концентриран минерално,витамински и аминокиселински додаток во форма на таблети за кучиња. Не содржи натриум и има мал износ на маснотии кои се од зеленчукова природа (лецитин). Кучињата лесно и со задоволство го прифакаат.
  Погоден е за сите возрасти на кучиња: папи, јуниори, возрасни и сениори.
  Исклучително е препорачлив за одредени категории на кучиња како што се: јуниори (мали кученца), скотни, кучки кои дојат, возрасни кучиња, работни кучиња, за време на дресура, болни и рековалесцентни итн

  Состав: Сурови протеини 40,0%, сурови масти 4,3%, сурови влакна 6,9%, суров пепел 20,7%, калциум 4,49%, фосфор 2,2%, калиум 2% и магнезиум 1%.

  Еден килограм Кафортан таблети содржат: витамин А 200.000 ИЕ,Б1 200 мг., Б2 200 мг., Б6 100 мг. Б12 1000 мг., вит. Ц 1000 мг.;Д3 10.000 ИЕ, вит. Е (алфа токоферол ацетат ) 1000 мг.,вит. К3 50 мг., биотин-витамин Х 6000 мг., холин 3000 мг.,фолна киселина 40 мг., ниацин 1200 мг.,калциум-Д-пантотенат 500 мг.,како и олигоелементи: кобалт, јод, железо, бакар, манган, молибден, цинк и селен кои се наоѓаат во трагови.

  Калциумот и фосфорот се наоѓаат во однос 2:1 кој е всушност правилниот однос за нормална апсорпција и искористување.

  Кафортанот како супервитален додаток, покрај минералите, витамините и олигоелементите го прават и есенцијалните аминокиселини, кои неможат да се синтетизираат во организмот туку задолжително се внесуваат преку храна.

  Кафортанот не смее да се вари со храна или да се додава во врела храна бидејќи на тој начин се оштетуваат биолошки активните супстанци.

  Кафортанот како супервитален додаток, покрај калциумот, минералите , витамините и олигоелементите, го прават и есенцијалните амино киселини кои неможат да се синтетизираат во организмот туку задолжително се внесуваат преку храна.

  Дозирање: 3 таблети на 5 кг тежина .

   

 • Антиартрозин – 80 таблети

  500.00 ден

  Индикации:

  помага на ефикасноста на процесите во зглобовите и рскавицата, штити од почетокот на дегенерација со блокирање на ензимите одговорни за нивното закрепнување
  создава биолошки фактор кој го регулира клеточниот раст и регенерација на зглобовите, без оглед на сегашната деструктивност
  помага да се спречи болката и комплетно ја обновува ‘рскавицата во зглобовите
  придонесува за зголемување на колагенот и еластинот, најважните елементи на сврзното ткиво
  создава протеини, го стимулира растот на ‘рскавицата во оштетените зглобови

  Состав:Глукозамин сулфат 500 mg, хондроитин сулфат 100 mg, L-аргинин – 20 mg, L-пролин 20 mg.

  Препорачана дневна доза:

  – 2 таблети дневно за кучиња со тежина до 10 кг.

  – 3 таблети на ден за кучиња со тежина над 10 кг.

1 2