Производи

Fitmin Purity Semimoist Rabbit & Lamb Rice – 4 kg

2,220.00 ден

Description

ОПИС
Почестете го вашето куче со кулинарско искуство во форма на мени со свежо месо со ориз. Мешавина од свежо месо на парчиња јаболка со шитаке печурки.  Внимателно ги одбравме природните и свежи состојки за да одат добро една со друга и да бидат вкусни за  кучињата, притоа одржувајќи ја храната со највисок квалитет.

ПРИДОБИВКИ
75% ПРОТЕИНИ ОД ЖИВОТИНСКО ПОТЕКЛО

Комплетна полумека храна за возрасни кучиња од сите раси

Јагнешкото месо е одличен извор на витамини од групата Б, кои се неопходни за метаболички реакции во организмот (на пр. Б12 и тиамин). Јагнешкото месо содржи цинк, неопходен за раст, заздравување и здрав имунолошки систем.

МЕСОТО од ЗАЈАК има многу висока хранлива вредност, значителна содржина на високо сварливи протеини, мала содржина на масти и холестерол. Од гледна точка на минералните елементи, тој е одличен извор на фосфор, калциум и, на пример, бакар, кобалт и цинк. За сите овие својства, зајачкото месо е одлична компонента за исхрана.

РИБИНОТО МЕСО е извор на целосни протеини, масти со висока биолошка вредност, витамини А, Д и група Б и минерали – покрај фосфор, флуор и натриум, особено е јод, кој е неопходен за правилно функционирање на тироидната жлезда. .

ЛИСТ ГУВАЧКА за поттикнување на активноста на органите за варење и лачење на дигестивни сокови. Поволно делува на воспаление на уринарниот тракт и камења во бубрезите, го зголемува производството и излачувањето на жолчката при стомачни нарушувања. Го подобрува апетитот, влијае на производството на стомачни киселини и позитивно влијае на активноста на црниот дроб и бубрезите.

ЦРНА РИБИЗЛА, состојка богата со витамини и минерали. Позитивно влијае на процесот на стареење, ја зајакнува одбраната на организмот и позитивно влијае на еластичноста на крвните садови.

ЈАБОЛКАТА се богат извор на елементи во трагови и витамини, на пример витамин Ц или бета каротен, кои се меѓу антиоксидансите вклучени во заштитата на телото од негативното влијание на слободните радикали. Пектините, содржани особено во кората на јаболката, позитивно влијаат на варењето.

Магдонос поради неговата многу висока содржина на витамин Ц и фолна киселина. Позитивно делува во превенција од рак, ја поддржува детоксикацијата на организмот и формирањето на црвените крвни зрнца.
СОСТОЈКИ
Месо (21% свежо јагне, 14% свеж зајак, 11,5% сушена риба, 11,2% сушено јагнешко месо, 2,8% свеж лосос, 2,8% свински црн дроб), ориз 25%, маснотии од живина, влакна од репка, јаболка 1,9%, пивски квасец, луцерка, јајце од кокошка, масло од лосос (третирано со токофероли), хербален комплекс 0,93% (коприва и маточина, листови павлака 0,21%, цветови од камилица вистинска и срдечна липа), црна рибизла 0,93%, минерали, печурка шитаке 0,37% , корен од цикорија, хлорела, јука, глукозамин, хондроитин сулфат, градинарски магдонос 0,018%, комплекс од природни антиоксиданси.

АНАЛИТИЧКИ КОМПОНЕНТИ
Влага 17%, сурови протеини 24,6%, сурови масла и масти 13,6%, сурови влакна 2,3%, суров пепел 6,7%, калциум 1,35%, фосфор 1%

Земја на потекло Р.Чешка