Производи

Fitmin Purity Adult Beef Grain Free -12 kg

6,000.00 ден

Description

Почестете го вашето куче со кулинарско искуство во форма на сочно говедско мени без зрна, без глутен. Свежо сочно говедско месо со вкус на билки со листови спанаќ на шитаке печурки и парчиња тиква.  Внимателно ги одбравме природните и свежи состојки за да одат добро една со друга и да бидат вкусни за непцето на кучињата, притоа одржувајќи ја храната со највисок квалитет. Ние гарантираме највисок квалитет и префинет вкус на храна за вашите возрасни кучиња.

ПРИДОБИВКИ
71% ПРОТЕИНИ ОД ЖИВОТИНСКО ПОТЕКЛО

Комплетна храна без глутен за возрасни кучиња од средни, големи и џиновски раси

Говедското месо спаѓа во биолошки најкомплетните видови месо, има висока содржина на есенцијални амино киселини, железо и витамин Б2. Говедското месо го поддржува растот на мускулната маса и има позитивен ефект врз имунолошкиот систем на телото.

ВОЈТЕШКА за позитивно дејство на дигестивниот тракт и чистење на бубрезите. Позитивно влијае на клеточниот метаболизам на организмот, помага во заштитата и регенерацијата на организмот.

СПАНАЌ за висока содржина на фолна киселина и елементи во трагови; витамини Ц, А и лутеин – антиоксиданси кои го спречуваат дејството на штетните слободни радикали и помагаат во одржување на добра состојба на кардиоваскуларниот систем.

ТИКВАТА е богата со антиоксиданси и витамини А, Ц и Е. Содржи и витамин К, цела палета на минерали како што се магнезиум, калиум, железо, фосфор, цинк, калциум и бакар. Тиквата одлично делува на варењето и ефикасно штити од дијареа, запек или други дигестивни проблеми.

ЈАБОЛКАТА се богат извор на елементи во трагови и витамини, на пример витамин Ц или бета каротен, кои се меѓу антиоксидансите вклучени во заштитата на телото од негативното влијание на слободните радикали. Пектините, содржани особено во кората на јаболката, позитивно влијаат на варењето.

ГРАШОК содржи влакна, кои имаат позитивна функција на варењето. Исто така е извор на протеини и придонесува за спречување на уринарните камења. Грашокот има многу понизок гликемиски индекс од најчесто користените житарки. Суровините со висок гликемиски индекс побрзо се вари и се апсорбираат, што резултира со брзо зголемување и намалување на нивото на гликоза во крвта. Спротивно на тоа, суровините со низок гликемиски индекс овозможуваат постабилна реакција на гликозата во крвотокот. Суровините со низок гликемиски индекс помагаат и во намалување на ризикот од дебелина и дијабетес.

БРОСИНКИ Значајни се поради нивната антибактериска способност, ефикасни против уринарни и цревни инфекции.

ЛИСТ ГУВАЧКА за поттикнување на активноста на органите за варење и лачење на дигестивни сокови. Поволно делува на воспаление на уринарниот тракт и камења во бубрезите, го зголемува производството и излачувањето на жолчката при стомачни нарушувања. Го подобрува апетитот, влијае на производството на стомачни киселини и позитивно влијае на активноста на црниот дроб и бубрезите.

ЛЕНЕНОТО СЕМЕ е одличен извор на омега-3 масни киселини за добра состојба на кожата и крзното. Го стимулира имунолошкиот систем, го смирува варењето.

Млечен трн поради неговите антиоксидантни својства, поддршка за растот на клетките на црниот дроб, благотворно дејство врз функцијата на црниот дроб и неговата заштита од токсини.
СОСТОЈКИ
Месо (50% свежо говедско месо, 20,4% сушено говедско месо, 3% свински црн дроб), компири од фарма, грашок 15,5%, маснотии од живина, пулпа од репка, ленено семе, спанаќ 2%, пивски квасец, ладно цедено масло од норвешки лосос (третирано со токофероли ), јаболка 1%, хербален комплекс 1% (убоди од коприви и орли помине, листови од лековит крем 0,23%, цветови од вистинско срце од камилица и липа), луцерка 1%, минерали, тиква 0,5%, печурка шитаке 0,4%, цикорија корен, брусница 0,1%, семе од млечен трн, глукозамин, јука, хондроитин сулфат, комплекс од природни антиоксиданси.

АНАЛИТИЧКИ КОМПОНЕНТИ
Суров протеин 24,3%, сурови масла и масти 16,4%, сурови влакна 4,1%, суров пепел 7,5%, калциум 1,2%, фосфор 0,88%.

Земја на потекло Р.Чешка